10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق آلیاژی | ورق سکوی نفت و فراساحل | ورق فولادی کربنی | ورق کشتی | ورق فولادی خط لوله

معرفی 10 ورق فولادی پرکاربرد

به طور کلی در ابتدای معرفی ۱۰ ورق فولادی پرکاربرد باید گفت که ورق فولادی با ضخامت بین ۸ تا ۱۵ میلی‌متر و در فرآیند نورد مسطح تولید می‌شود. ورق‌ها و به نسبت ضخامت به صورت‌های مسطح و لوله‌ای بسته‌بندی و برای حمل و نقل آماده می‌شوند. ورق‌های فولادی در صنایع گوناگونی از جمله صنایع دریایی، نظامی، فضایی، ساختمان، خودرو، لوازم خانگی و بسیاری از صنایع دیگر کاربردهای فراوانی دارد.

ورق‌های فولادی بر اساس چگونگی فرآیندهای ساخت و مواد مورد استفاده و آلیاژهای به کار رفته نام‌گذاری و دسته بندی می‌شوند. ورق‌های فولادی استجکام زیادی دارند و به صورت گرم، از طریق غلتک و در دمای زیاد ساخته می‌شوند. ورق سرد نیز با فرآیند اسید شویی ورق گرم تولید می‌شود.

۱۰ ورق فولادی پرکاربرد

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق فولادی بویلر

۱. ورق فولادی بویلر

ورق فولادی بویلر، به عنوان ورق فولادی مخازن تحت فشار نیز شناخته می‌شود که شامل فولاد کربنی و فولاد آلیاژی برای وضعیت‌های با دمای بالا یا متوسط و پایین است. گریدهای فولادی اصلی در صفحات فولادی بویلر عرضه شده توسط ما توسطاستانداردهای معتبر تایید شده است. ورق فولادی دیگ بخار MS عمدتاً در شرکت‌های نفت و گاز، صنایع شیمیایی، نیروگاه‌ها برای ساخت راکتور، مبدل حرارتی، جداکننده، مخازن کروی، مخازن گاز نفت، پوسته فشار راکتور هسته‌ای، لوله آب فشار بالا، پوسته توربین و سایر تجهیزات استفاده می‌شود.

P265GH آلیاژ استاندارد ورق فولادی اروپا است و مطابق با استانداردهای ASME/ASTM و A516 درجه ۶۰ شناخته می‌شود. تولید کنندگان این نوع آلیاژ مواد A516 درجه ۶۰ فولاد را با هر دو استاندارد EN۱۰۰۲۸ و ASME/ASTM سازگار می‌دانند.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق فولادی کورتن

۲. ورق فولادی کورتن

ورق فولادی سکوی نفت کورتن یکی دیگر از ۱۰ ورق فولادی پرکاربرد است که توانایی مقاومت در برابر خوردگی جوی و مقاومت در برابر هوا را دارد. صفحات کورتن در بریج‌های جوش داده شده، ساختمان‌های مرتفع و کانتینر حمل و نقل و سایر سازه‌های فولادی بیرونی در شرایط بد استفاده می‌شود.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق فولادی کم آلیاژ

۳. ورق فولادی کم آلیاژ

در مقایسه با ورق فولاد کربن، ورق فولادی کم آلیاژی است که خواص مکانیکی بهتر و مقاومت زیادی در برابر خوردگی‌های جوی دارد. این استحکام به دلیل افزودن برخی عناصر آلیاژی هنگام نورد به دست می‌آید. صفحات فولادی کم آلیاژ یکی دیگر از ۱۰ ورق فولادی پرکاربرد هستند که عمدتاً برای ساخت سازه‌های معمولی، دستگاه حفاری، بیل مکانیکی، و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. کامیون، بیل مکانیکی، تسمه وزن کشی، بولدوزر، انواع بلوک زنجیره‌ای و سایر تجهیزات ماشین آلات برخی از موارد استفاده این نوع ورق‌ها هستند.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق فولادی خط لوله

۴. ورق فولادی خط لوله

ورق فولادی خط لوله برای ساخت لوله‌های جوش داده شده با قطر بزرگ استفاده می‌شود که نفت و گاز طبیعی را به خوبی انتقال می‌دهد، همچنین به عنوان ورق فولادی لوله شناخته می‌شود. اکنون بیشتر مردم جهان بر حفاظت از محیط زیست تمرکز می کنند، گاز طبیعی انرژی پاک جدیدی است که به طور گسترده از طریق خطوط لوله منتقل می‌شود. ورق‌های فولادی خط لوله دارای توانایی مقاومت در برابر فشار بالا، خوردگی‌های جوی و محیط با دمای پایین تر هستند.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق کشتی با مقاومت معمولی

۵. ورق کشتی با مقاومت معمولی

ورق کشتی با استحکام معمول، همچنین به عنوان ورق کشتی با استحکام معمولی نامیده می‌شود که دارای استحکام تسلیم متوسط (بالاتر از ۲۳۵ مگاپاسکال) و استحکام کششی (در محدوده ۴۰۰-۵۲۰ مگاپاسکال) است، که بیشتر برای ساخت و تعمیر کشتی استفاده می شود، به همین دلیل ورق فولادی کشتی سازی و ورق دریایی نیز نامیده می شود. صفحات فولادی عمدتاً برای کمک و تعمیر بدنه کشتی ها، کشتی ها استفاده می شود.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق کشتی با استحکام بالا

۶. ورق کشتی با استحکام بالا

ورق کشتی با استحکام بالا در ردیف یکی از ۱۰ ورق فولادی پرکاربرد، دارای مقادیر بالاتری در استحکام تسلیم و استحکام کششی نسبت به ورق کشتی با استحکام معمول است که می تواند در سازه های مکانیکی بالا و جرثقیل‌ها، در کشتی‌ها استفاده شود. با توجه به دماهای مختلف در Charp V-noth ضربه ای، این صفحات کشتی با استحکام بالا به عنوان درجه AH، DH، EH و FH تقسیم شدند.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق فولادی با استحکام بالا

۷. ورق فولادی با استحکام بالا

ورق فولادی با استحکام بالا نیز به عنوان ورق فولادی hsla نامیده می شود که تحت کوئنچ و تمپر عمدتاً دستگاه مکانیکی و سایر عناصر ساختاری و غیره ساخته می شود و به همین ترتیب دستگاه حفاری، بیل برقی، چرخ برقی محرکه برقی ضد مین، خودرو محصول معدنی، بیل مکانیکی، لودر خودرو. این ورق فولادی با استحکام بالا باید هنگام نورد عملیات حرارتی خاموش و معتدل انجام شود.

برای EN 10025-6 S960QL، حداقل استحکام تسلیم باید ۹۶۰ مگاپاسکال و استحکام کششی در محدوده ۹۸۰-۱۱۵۰ مگاپاسکال باشد.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق فولادی کربنی

۹. ورق فولادی کربنی

ورق فولاد کربنی به نام ورق ms نیز شناخته می‌شود. ورق فولادی کربنی برای تولید قطعات ساختاری فولاد پیچ و مهره شده و جوش داده شده در مناطق صنعتی استفاده می‌شود. این ورق دارای خواص مکانیکی کمتری نسبت به ورق فولادی متوسط است. ورق‌های فولادی کربنی بسته به میزان کربن و استحکام، در گریدهای مختلف موجود می باشند.

صفحات فولادی عمدتا با کربن کم، متوسط و کربن بالا تولید می‌شوند. میزان کربن بیشتر سبب دوام بیش‌تر و استحکام بیشتر فولاد می‌شود. ضخامت ورق‌های فولادی کربنی  از ۰.۴ تا ۸۰ میلی متر و عرض ۱۰۰۰ میلی‌متر تا ۴۵۰۰۰ میلی‌متر و با طول متفاوت تا ۱۸ متر و یا به صورت کلاف‌های فولادی نورد سرد عرضه می‌شوند.

10 ورق فولادی پرکاربرد | ورق سکوی نفت و فراساحل

۱۰. ورق سکوی نفت و فراساحل

ورق فولادی سکوی نفتی و دریایی عمدتاً برای ساخت سکوهای نفتی، سکوهای دریایی و سکوهای حفاری استفاده می‌شود. رایج‌ترین گریدهای مورد استفاده برای این فولادهای نفتی و سکوی دریایی از مشخصات EN 10225 و API است که برای ساخت و ساز جوشی سازه‌های دریایی استفاده می‌شود. این صفحات فولادی در بسیاری از پروژه های بزرگ در می‌شوند.

گروه مجله صنعت فولاد

مقالات مرتبط

نوارهای فولادی

نوارهای فولادی

مزایای نوارهای فولادی مزایای استفاده از میلگردهای مسطح فولادی چیست؟ آنها از نظر طول و…

بیشتر بخوانید

منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید