آهن جهان

فولاد | کاربرد فولاد | کاربردهای فولاد | فولاد آلیاژی | فولاد کربنی | فولاد سخت

6 کاربرد فولاد در صنایع مختلف

۶ کاربرد فولاد در صنایع مختلف

کاربردهای فولاد در صنایع مختلف چیست؟

  • حمل و نقل
  • ساخت و ساز
  • انرژی
  • صنعت و لوازم خانگی
  • بسته بندی

فولاد یکی از پرکاربردترین مصالح برای ساخت و ساز در سراسر جهان است. فولاد همچنین به طور منظم در صنایعی مانند مهندسی و ساخت وسایل نقلیه استفاده می‌شود. در واقع آنقدر رایج است که تخمین زده می‌شود که امروزه بیش از ۲۰ میلیارد تن فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این معادل بیش از ۲ تن فولاد برای هر انسان روی زمین است.

فولاد علاوه بر اینکه پرمصرف ترین ماده روی کره زمین است، بازیافت ترین ماده نیز می‌باشد. فولاد در آلیاژها و اشکال مختلف آن می‌تواند خواص مختلفی را به شما ارائه دهد که می‌تواند نیازهای شما را برآورده کند، از فولادهای با دمای بالا و ضد زنگ گرفته تا محصولات کربنی تخت.

فولاد را می‌توان آلیاژ کربن، آهن و سایر فلزات و غیرفلزات توصیف کرد. برای دستیابی به خواص مورد نظر، ترکیب فولاد به طور دقیق تنظیم می‌شود. از آنجایی که این فلز هزینه تولید نسبتاً پایین و همچنین استحکام بالایی را ارائه می‌دهد، اکنون فولاد به عنوان مصالح ساختمانی در زمینه‌های بی شماری استفاده می‌شود. در اینجا به کاربردهای فولاد در صنایع مختلف می‌پردازیم.

کاربرد فولاد در حمل و نقل

فولادهای فرفورژه که در صنایعی مانند مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرند به گونه ای طراحی می‌شوند که سطوح خاصی از استحکام و مقاومت در برابر خوردگی را برآورده کنند. و از آنجایی که محصولات ساخته شده از فولادهای مهندسی انتظار می‌رود مقدار زیادی تنش را تحمل کنند، آنها همچنین با در نظر گرفتن شکل پذیری و حتی الاستیسیته طراحی شده اند.

در حالی که انتظار می‌رود از این نوع کاربرد فولاد در صنایع دیگری مانند ساخت و مهندسی استفاده شود، بخش عمده ای از آن صرف ساخت وسایل نقلیه حمل و نقل می‌شود. فولاد بیش از نیمی‌از وزن یک خودروی متوسط را به خود اختصاص می‌دهد. امروزه اکثر خودروها و سایر وسایل نقلیه از فولادهای پیشرفته با مقاومت بالا یا AHSS استفاده می‌کنند.

کاربرد فولاد برای مصالح ساختمانی وسایل نقلیه ایده آل است زیرا سبک وزن است و برای ساخت به انرژی کمتری نیاز دارد که انتشار دی اکسید کربن را کاهش می‌دهد. انواع مختلفی از فولاد برای قسمت‌های مختلف خودرو مانند بدنه، درها، فرمان، محور چرخ‌ها، فضای داخلی، سیستم تعلیق، گیربکس و موتور استفاده می‌شود.

فولاد همچنین ماده ایده آلی برای کاربردهای دریایی است زیرا می‌تواند در برابر زنگ زدگی بهتر از سایر فلزات رایج کشتی سازی مانند برنز، فولاد گالوانیزه یا برنج مقاومت کند. تانکرهای مواد شیمیایی اغلب بزرگترین کاربردهای فولاد را نشان می‌دهند، زیرا این تانکرها به موادی نیاز دارند که به راحتی ساخته شود، قابلیت تمیز کردن کامل هنگام تعویض محموله، قوی و بسیار بادوام را داشته باشد.

کاربرد فولاد در ساخت و ساز

اکثر محصولات فولادی در کشورهایی مانند فیلیپین به عنوان مصالح ساختمانی در می‌آیند. در صنعت ساخت و ساز، یک ماده پایدار مانند فولاد اجازه می‌دهد تا سازه‌ها به سرعت با قیمت پایین ساخته شوند. از آنجایی که فولاد در آلیاژها و اشکال مختلف تولید می‌شود، می‌توان آن را به گونه ای طراحی کرد که نیازهای هر پروژه را برآورده کند.

فولاد حتی می‌تواند برای محافظت در برابر عناصر به روش‌های مختلف سطحی یا آلیاژ شود. این ویژگی‌های فولاد به آن اجازه می‌دهد تا تقریباً در هر نوع محیطی در زیرساخت‌های یک ساختمان گنجانده شود.

آغاز قرن بیستم شاهد توسعه تکنیک‌های کارآمدتر برای تولید فولاد بود. این پیشرفت‌ها در تولید به ظهور ساختمان‌های بلند و همچنین رشد راه آهن در سراسر جهان کمک می‌کند. در واقع، بسیاری از سازه‌های تاریخی معروف مانند ساختمان امپایر استیت، استحکام و طول عمر خود را مدیون فولاد به‌عنوان مصالح اولیه ساختمانی خود هستند.

امروزه فولاد یکی از مهمترین اجزای صنعت ساختمان است که بیش از پنجاه درصد از تولید فولاد در جهان را به خود اختصاص داده است. از خانه‌ها گرفته تا پارکینگ‌ها، مدارس و آسمان‌خراش‌ها، بیشتر ساختمان‌ها همگی به استحکام و دوام خود متکی هستند.

صنعت ساخت‌وساز همچنان به دنبال فولاد است تا راه‌حل‌هایی را برای نیازهای زیرساختی کشورهای در حال توسعه با اجازه دادن به طرح‌های ساحلی مقاوم و محافظ در برابر باد ارائه دهد.

کاربرد فولاد در انرژی

اکثر بخش‌های بخش انرژی، اگر نگوییم تمام بخش‌های انرژی، به دلیل دوام عالی، استفاده از فولاد را می‌طلبند. بخش‌های انرژی مانند برق، گاز طبیعی، نیروی بادی و حتی هسته‌ای همگی برای عملکرد صحیح به فولاد نیاز دارند.

همچنین از فولاد برای استخراج منابعی که برای تولید انرژی استفاده می‌شود استفاده می‌شود. این در ماشین آلات سنگین مانند لیفتراک‌ها، سکوهای دریایی، تجهیزات خاکبرداری و استخراج معادن و جرثقیل‌ها وجود دارد.

انواع فولادهای مورد استفاده در تولید ماشین آلات مورد استفاده در تولید انرژی مانند خطوط لوله و سکوهای دریایی شامل فولادهای زنگ نزن، با مقاومت بالا، کربن و میکرو آلیاژی است. این ویژگی‌ها در فولاد مورد استفاده در پروژه‌های انرژی مورد نیاز است زیرا قرار است در محیط‌های سخت مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد فولاد در صنعت و لوازم خانگی

فولاد یا حدود ۷۵ درصد وزن یک لوازم خانگی معمولی را تشکیل می‌دهد. در حقیقت، فولاد را می‌توان در وسایلی مانند یخچال، فر، سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی، مایکروویو، کارد و چنگال و بسیاری موارد دیگر یافت.

بسیاری از کالاهای صنعتی مانند مخازن ذخیره سازی، ابزار، وسایل نقلیه و ماشین آلات کشاورزی، راهروها، تجهیزات حفاظتی و سازه‌ها نیز عمدتاً از فولاد ساخته می‌شوند.

کاربرد فولاد در بسته بندی

فولاد یک ماده با ارزش در صنعت بسته بندی است زیرا می‌تواند از کالاهای شما در برابر عناصری مانند هوا، آب و قرار گرفتن در معرض نور محافظت کند که می‌تواند آسیب زیادی به محصول شما وارد کند. فولاد همچنین کاملاً قابل بازیافت است که می‌تواند هزینه‌های تولید را کاهش دهد و همچنین به محیط زیست کمک کند.

فولاد امکان بسته بندی را فراهم می‌کند که می‌تواند با سرعت بالا پر شود، سبک وزن است و به راحتی باز می‌شود. فولادی که برای بسته بندی استفاده می‌شود معمولاً از نوارهای فولادی با نورد سرد و کم کربن با سطوحی ساخته می‌شود که تمام شده اند. سپس فولاد با قلع اندود می‌شود تا خوردگی کاهش یابد. در نهایت، فولاد با یک پلیمر پوشش داده می‌شود، لاک زده و چاپ می‌شود.

کاربرد فولاد همچنین فاقد شکاف یا منافذی است که اغلب در سایر مواد بسته بندی وجود دارد که می‌توانند باکتری‌ها یا ذرات غذا را در خود جای دهند، زیرا فولاد به طور طبیعی در برابر خراش مقاوم است و دارای یک پوشش محافظ است. این می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های ناشی از مسمومیت غذا کمک کند و ماندگاری مواد غذایی شما را بهبود بخشد. همچنین باعث می‌شود سطح بسته بندی مواد غذایی را در بسته بندی آلیاژ استیل شما پس از استفاده بسیار راحت‌تر تمیز و استریل نگه دارد.

اکثر کاربرد فولاد مورد استفاده برای بسته بندی به ظروف غذا و نوشیدنی ختم می‌شود و به دنبال آن یک خط کلی، آئروسل‌ها و درب‌هایی مانند درب بطری‌ها قرار می‌گیرد.

منابع کلیدی صنایع

فولاد در صنایع مختلف مانند حمل و نقل، ساخت و ساز و بسته بندی کاربردهای گسترده‌ای دارد. به لطف خواصی مانند دوام بالا، مقاومت در برابر خوردگی، استحکام و هزینه کم، این ماده بیشتر مورد علاقه پیمانکاران، مهندسان، معماران و سازندگان است. این امر زندگی را نه تنها برای سازندگان، بلکه برای افرادی که در این ساختمان‌ها زندگی می‌کنند نیز آسان‌تر و راحت‌تر می‌کند.

گروه مجله صنعت فولاد

مقالات مرتبط

نوارهای فولادی

نوارهای فولادی

مزایای نوارهای فولادی مزایای استفاده از میلگردهای مسطح فولادی چیست؟ آنها از نظر طول و…

بیشتر بخوانید

منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید