ورق سیاه (ST37 , ST52) صنعتی و ساختمانی

ورق سیاه ST37 

یکی از ورق های فولادی کم کربن است که به طور گسترده در صنعت های مختلف خصوصا در ساخت شاسی و بدنه ی اتومبیل ها ،عمران و مهندسی صنایع استفاده می شود و ﺳﺨﺘﻲ و ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻛﻤﻲ در مقابل ﺳﺎﻳﺶ دارد. ترکیب شیمیایی این درجه از فولاد، شامل کربن، به میزانی بین ۱۷/۰ تا ۲/۰(%wt.) می باشد که به دلیل کم بودن میزان آن ،قابلیت جوشکاری مناسبی دارد.

ST37 تحت استاندارد فولادی ۱۷۱۰ DIN آلمان در ایران بکار برده میشود که این محصول به صورت قطعات فولادی مانند شمش فولاد،میله های سیم،محصولات مسطح ورق های فولادی مثل نوار فولاد و لوله های استیل جوشکاری شده اختصاص داده می شود، قرار دارد.

ST37-2

ورق ST37-2 یکی از اصلی ترین فولاد های کربن پایه بوده و فولادِی غیر آلیاژی می باشد که تحت استاندارد DIN آلمان بوده و در ساخت کشتی،پل و … کاربرد دارد. از ویژگی های مکانیکی ST37-2 می توان به قدرت عمل بالای mpa۲۳۵ و استحکام کششی mpa ۳۶۰–۵۱۰ اشاره کرد که اساسا در پرچین، پیچ و تاب و جوشکاری استفاده می شوند.

در جایی که کاهش وزن و ضمانت قدرت مهم هستند فروآلیاژهای قوی ،جایگزین فولاد های ساختمانی می شوند شکل فولاد های ساختمانی،سایز،ترکیب،قدرت و … در بیشتر کشورهای صنعتی تنظیم شده اند.

ST37-3

St37-3 یکی از اصلی ترین فولادهای کربنی است که میزان کربن آن کمتر از ۳۸% است . اما میزان کربن آن کمتر از ۲۵% محتوای کربن رایج است، به همین دلیل فولاد کم کربن نیز نامیده می شود. اگرچه در مقایسه با فولاد کربنی کیفیت بالا،این فولاد به واسطه ی محتوای کربنی خود،در رنج عملکرد، فسفر سولفور و محتوای عنصر باقیمانده محدود نمیشود.

فولادهای ساختاری مانند ST37-3 کاربردهای بسیاری دارند به دلیل اینکه ، با مولفه های جوشکاری، با تضمین قدرت بسیار خوب ترکیب می شود بنابراین این فولاد برای حمل ونقل،قطعات شاسی،ساختمان و ساخت و ساز و همچنین برای ساخت لوله و تیوب استفاده میشوند. این نوع از فولاد گرید های مختلف داشته و مصارف زیادی از جمله درعمران،و مهندسی صنایع دارد. فروآلیاژها پر قدرت زمانی، که کاهش وزن مهم است جایگزین بسیاری از فولادهای ساختاری میشود.

ورق ST52 

ورق  ST52از ورق های ساختاری و زیربنایی است که در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

این ورق سیاه با دارا بودن مقادیر قابل توجه از عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به ورق های ST37 و ST44 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی برخوردار است.

کاربرد ورق ST52

از ورق ST52 برای ساخت ریل ها، شاسی ماشین آلات سنگین ، دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه استفاده می شود.

ST52با عنوان کامل ST52-3N به مشتریان ارائه می گردد که حرف N از واژه Normalized گرفته شده است.

ورق سیاه ST52 دارای حدود:

۰٫۲ درصد کربن
۰٫۵۵ درصد سیلیس
۱٫۶ درصد منگنز
می باشد که خاصیت مقاومت به خمش و خواص ارتجاعی خود را مرهون عنصر Mn است.

موارد مصرف

از ورق های ST52  با عنوان ورق های زیر بنایی صنعت نام برده می شود . دلیل آن هم به خاطر طیف وسیع مصرف آنها در صنایع مادر و بالا دستی می باشد .

همیشه استفاده از فولادهای آلیاژی به دلیل رسیدن به مقاومت بالاتر با حجم پایین است . فولاد های آلیاژی با کاهش حجم مصرف فولاد پروژه و همچنین کاهش سطح مقطع سازه نقش بسزایی در کاهش هزینه و بازده سازه داشته است.

در عملیات جوشکاری به دلیل حرارت بالای ایجاد شده مقاومت فولاد کاهش می یابد  . ورق های ST52   بعد از عملیات جوشکاری و فرم دهی می توانند مقاومت قابل قبولی را در تست ها نشان دهند.

این نوع ورق ها که در ابعاد 1500 * 6000 میلی متر و 2000* 6000 میلی متر عرضه می گردد در ایران توسط شرکت های فولاد مبارکه و اکسین و در نوع وارداتی آن از کشور های ژاپن ، کره ، هند ، چین ، روسیه و آلمان وارد می گردد.

تفاوت ورق سیاه st37 و st52

فولاد ساختمانی که به طور عمده در صنعت ساختمان استفاده می شود فولاد st37 است. دلیل استفاده بی شمار از این فولاد نیز جوش پذیری و خواص مکانیکی مناسب می باشد. با این حال در برخی از موارد فولاد st52 نیز به جای این نوع محصول در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که قیمت ورق st37 با قیمت ورق st52 تفاوت چندانی ندارد. هرچند استفاده ازst52 به جای st37 معمولا سبب کاهش وزن فولاد مصرفی ساختمان می گردد. به طور کلی ورق st52 دارای شکل ذیری کمتری نسبت به ورق st37  می باشد. دلیل این امر نیز میزان کربن بالا در فولاد مصرفی است. وزن مخصوص این فولادها یکسان بوده ولی از لحاظ استحکام ورق های st52 به دلیل وجود عناصر آلیاژی دارای مقاومت بیشتری می باشند.

By |2019-01-30T12:28:30+03:30ژانویه 5th, 2019|محصولات|0 Comments