آهن جهان

ورق هاردوکس 500 | hardox 500 | آهن جهان عرفان

ورق هاردوکس 500

نسل جدید ورق ضد سایش Hardox

در صنایعی که به ماشین آلات، تجهیزات و سازه های سنگین نیاز دارند، دوام و استحکام از عوامل حیاتی در انتخاب مواد هستند. ورق هاردوکس ۵۰۰، یک صفحه فولادی مقاوم در برابر سایش، برای چنین کاربردهایی مشهور است. این ورق فولادی به دلیل سختی استثنایی، چقرمگی و مقاومت در برابر سایش و ضربه شناخته شده است. اگر می خواهید در مورد این صفحه فولادی قابل توجه بیشتر بدانید، در جای مناسبی هستید. این راهنمای نهایی برای هاردوکس ۵۰۰ به بررسی ترکیب، خواص مکانیکی و فیزیکی، کاربردها و سایر جنبه های ضروری آن می پردازد.

ورق هاردوکس 500 | hardox 500 | آهن جهان عرفان

هاردوکس ۵۰۰ چیست؟

هاردوکس ۵۰۰ یک صفحه فولادی مقاوم در برابر سایش با سختی اسمی ۵۰۰ HBW است. دارای استحکام بالا، چقرمگی خوب و معادل کربن کم برای اطمینان از مناسب بودن آن برای کاربردهای جوشکاری و خمشی است. این ماده برای ایجاد مقاومت در برابر سایش برتر در سخت‌ترین محیط‌های کاری طراحی شده است و آن را برای ماشین‌های ساختمانی که با عملیات سنگین مواجه هستند ایده‌آل می‌کند.

ترکیب ورق هاردوکس ۵۰۰

هاردوکس ۵۰۰ شامل فولاد کم کربن با محتوای کربن بیش از ۰.۲۵٪ نیست. همچنین حاوی عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل است که سختی، چقرمگی و استحکام آن را تشدید می کند. درصد کروم و نیکل در هاردوکس ۵۰۰ به ترتیب ۱.۵ و ۱ درصد است. ورق فولادی همچنین با مولیبدن، بور و تیتانیوم غنی شده است که مقاومت در برابر سایش و پارگی آن را افزایش می دهد.

ورق هاردوکس ۵۰۰ استحکام، سختی و چقرمگی فوق العاده‌ای را در یک ورق ضد سایش یکنواخت ارائه می‌کند. هاردوکس ۵۰۰ بهترین خواص هاردوکس ۴۵۰ و هاردوکس ۵۰۰ را ترکیب می‌کند. نتیجه این ترکیب یک ورق ضد سایش است که هیچ رقیب واقعی در بازار ندارد.

این ورق فولادی به اندازه‌ای سخت است که به عنوان یک ماده ساختاری اصلی در بدنه‌های ماشین آلات سنگین و سطوحی که در معرض سایش قرار دارند عمل کند. مقاومت بالا در برابر سایش و فرورفتگی باعث افزایش طول عمر شده است. علاوه بر آن مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه‌های سنگین و خرد کننده از خود نشان داده است.

خواص مکانیکی Hardox 500

هاردوکس ۵۰۰ دارای استحکام کششی ۱۵۵۰-۱۷۰۰ مگاپاسکال است که آن را بسیار بادوام و در برابر شکستگی هنگام قرار گرفتن در معرض بارهای سنگین بسیار مقاوم می کند. استحکام تسلیم ۱۳۰۰ مگاپاسکال است و ازدیاد طول آن در هنگام شکست ۵٪ است. چقرمگی و مقاومت در برابر ضربه منحصر به فرد این صفحه فولادی به دلیل ظرفیت جذب انرژی بالای آن است.

هاردوکس ۵۰۰ خواص فیزیکی

چگالی هاردوکس ۵۰۰ ۷.۸۵ گرم بر سانتی متر مکعب و نقطه ذوب آن ۱۵۱۵ درجه سانتی گراد است. دارای ضریب انبساط حرارتی ۱۲.۱ × ۱۰-۶/K است، به این معنی که طول، حجم یا شکل آن با افزایش دما افزایش می یابد. هاردوکس ۵۰۰ قابلیت مغناطیسی نیز دارد.

ضخامت و سختی ورق هاردوکس ۵۰۰

هاردوکس ۵۰۰ یک صفحه فولادی مقاوم در برابر سایش با سختی اسمی ۵۰۰ HBW است. معمولاً در ضخامت های ۳/۱۶ اینچ تا ۴ اینچ عرضه می شود، با این حال ضخامت های سفارشی را می توان از سازنده سفارش داد.

موارد استفاده هاردوکس ۵۰۰

هاردوکس ۵۰۰ معمولاً در ساخت و ساز، معدن، حمل و نقل و کشاورزی به دلیل مقاومت در برابر سایش بالا و محافظت در برابر ضربه استفاده می شود. اغلب برای ساخت تجهیزاتی مانند سطل های حفاری، صفحات پوشیدنی، قاب کامیون ها، ناودان ها و قیف ها استفاده می شود.

مقاومت در برابر خوردگی هاردوکس ۵۰۰

هاردوکس ۵۰۰ به طور طبیعی در برابر خوردگی مقاوم است که با وجود کروم و نیکل افزایش می یابد. این ویژگی آن را به یک انتخاب عالی برای برنامه های کاربردی در فضای باز یا قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی سخت تبدیل می کند.

عملیات حرارتی هاردوکس ۵۰۰

هاردوکس ۵۰۰ را می توان برای سختی، استحکام و چقرمگی بالاتر تحت عملیات حرارتی قرار داد. ورق فولادی خاموش و تمپر می شود که شامل حرارت دادن آن به دمای بالا برای سخت شدن است. یک فرآیند خنک‌سازی سریع به دنبال آن انجام می‌شود، سپس قبل از سرد شدن آهسته، آن را مجدداً تا دمای پایین‌تر گرم می‌کنیم.

ماشینکاری هاردوکس ۵۰۰

به دلیل سختی و چقرمگی استثنایی، ماشین کاری ورق هاردوکس ۵۰۰ می تواند چالش برانگیز باشد. استفاده از ابزارهای فولادی با سرعت بالا یا کاربید تنگستن برای سوراخ کردن، آسیاب کردن یا چرخاندن فلز ضروری است. یک فرآیند آهسته و یکنواخت نیز برای جلوگیری از غلظت استرس، که ممکن است باعث ترک خوردن شود، ضروری است.

جوشکاری هاردوکس ۵۰۰

هاردوکس ۵۰۰ را می توان با تمام روش های جوشکاری معمولی جوش داد. با این حال، برای جلوگیری از ترک خوردن یا خراب شدن صفحه فولادی، باید اقدامات احتیاطی قبل و بعد از گرمایش رعایت شود.

ورق هاردوکس ۵۰۰ در مقایسه با رده‌های دیگر عمر مفید بیشتری دارد

محاسبات WearCalc و TippCalc بر اساس سایش کشویی با گرانیت نشان می‌دهد که هاردوکس ۵۰۰ در مقایسه با هاردوکس ۴۰۰ توانسته است ۸۵ تا ۱۰۰ درصد عمر مفید بیشتری داشته باشد.

نمونه‌هایی از شرایط کاری که هاردوکس ۵۰۰ در آن برتری خود را ثابت کرده است شامل بارگیری و تخلیه سنگ‌های سنگین و تیز در معادن و معابر، جابجایی ضایعات فولادی بزرگ و سنگین، و در موارد تخریب و زمانی است که قطعات بتن حاوی میلگرد بارگیری می‌شوند یا در دامپرها ریخته می‌شوند.

ورق هاردوکس ۵۰۰ دارای مقاومت در برابر ضربه تضمین شده تا ۲۷ ژول در -۲۰ درجه سانتیگراد (۲۰ فوت پوند در -۴ درجه فارنهایت) و مقدار معمولی ۴۵ ژول در -۴۰ درجه سانتیگراد (۳۳ فوت پوند در -۴۰ درجه فارنهایت) است. همچنین این محصول دارای یک لایه سختی برینل باریک غیرمعمول ۴۷۵-۵۰۵ HBW می‌باشد.

نتیجه

صنایعی که به تجهیزات و سازه‌های بادوام و مقاوم در برابر سایش نیاز دارند باید از صفحات فولادی هاردوکس ۵۰۰ استفاده کنند. ترکیب، خواص مکانیکی و فیزیکی ورق فولادی آن را به گزینه ای عالی برای شرایط کاری در فضای باز یا سخت تبدیل می کند، جایی که محافظت در برابر سایش و ضربه ضروری است. ویژگی های منحصر به فرد ورق هاردوکس ۵۰۰، مانند جذب انرژی بالا، آن را برای تجهیزاتی مانند بیل مکانیکی، کامیون کمپرسی و ناودان ایده آل می کند. مانند هر ماده فولادی، برای حفظ یکپارچگی و طول عمر آن، حمل و نقل، ماشینکاری و جوشکاری دقیق ضروری است.

منابع

SCIENCEDIRECT

گروه مجله صنعت فولاد

مقالات مرتبط


منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید