قطعات فولادی سازه های فولادی

قطعات فولادی سازه های فولادی

اسکلت فلزی مورد استفاده قطعات فولادی سازه در اتحادیه اروپا

اکثر اشکال قاب سازه‌های فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز اتحادیه اروپا به شرح زیر گروه بندی شوند:

 • قاب‌های قطعات فولادی سازه مهاربندی شده یا ساختار «ساده» که در آن تیرها و ستون‌ها فقط برای مقاومت در برابر بارهای عمودی طراحی شده‌اند. اتصالات به صورت اسمی پین شده طراحی شده‌اند.
 • قاب‌های صلب یا پیوسته که در آن سازه قاب بندی شده به گونه‌ای طراحی شده است که اتصالات بین اعضا مقاومت خمشی داشته باشد.
 • سازه‌های قوسی که در آن نیروها عمدتاً از طریق فشرده سازی درون سازه به زمین منتقل می‌شوند.
 • سازه‌های کششی، که در آن نیروها با کشش (یا کنش کاتنری) و با فشار در ستون‌ها یا دکل‌ها، مانند چادر، به زمین منتقل می‌شوند.

قاب‌های قطعات فولادی سازه مهاربندی شده با اتصالات اسمی پین شده و مهاربندی عمودی راه حل سازه ای بسیار رقابتی را ارائه می‌دهند و متداول‌ترین سیستم سازه‌ای مورد استفاده در ساختمان‌ها هستند. در صورت عدم امکان استفاده از مهاربندی عمودی، مانند نماهای کاملاً لعابدار یا سازه‌های با دهانه بزرگ، سازه‌های دارای قاب محکم ترجیح داده می‌شوند. در قاب های مهاربندی شده، ستون ها به گونه ای طراحی می‌شوند که عمدتاً در برابر نیروهای فشاری مقاومت کنند. ستون‌های مورد استفاده در قاب‌های صلب یا پیوسته نیز برای مقاومت در برابر خمش طراحی شده‌اند.

سازه‌های قوسی و کششی بر خواص فشاری و کششی فولاد متکی هستند و از اصول ساختاری کاملاً تعریف شده پیروی می‌کنند. ساختارهای کششی معمولاً با ساختارهای بیرونی بیانگر مرتبط هستند. عناصر کششی، به شکل کابل یا میله، معمولاً به زمین متصل می‌شوند.

چرا از فولاد ضد زنگ در ساخت و ساز استفاده می‌شود؟

چندین مزیت ذاتی در فولاد ضد زنگ وجود دارد که آن را برای ساخت و ساز به عنصری عالی تبدیل می‌کند. اول از همه ضد خوردگی بودن آن است. این به فولاد ضد زنگ چرخه عمر طولانی تری نسبت به سایر مصالح ساختمانی می‌دهد. فولاد ضد زنگ معمولاً از حدود ۶۰ درصد مواد بازیافتی ساخته شده است. خود فولاد ضد زنگ ۱۰۰% قابل بازیافت است.

فولاد ضد زنگ یک فولاد آلیاژی غیر مغناطیسی است. استحکام بالا و شکل پذیری بالایی دارد. توانایی آن در مقاومت در برابر گرما و سرمای شدید تضمین می کند که هرگز در معرض دماهای دو طرف مقیاس قرار نگیرد که می تواند یکپارچگی آن را پس از اینکه بخشی از یک ساختمان قرار داد به خطر بیاندازد.

فولاد ضد زنگ همچنین در برابر لکه لکه شدن مقاوم است، به راحتی تمیز می‌شود و زیبایی سطح خود را برای مدت طولانی‌تری نسبت به سایر مصالح ساختمانی حفظ می‌کند. در موردی که یک جزء ساختاری قابل مشاهده از فولاد ضد زنگ ساخته شده است، این یک مزیت بزرگ است.

اجزای سازه های فولادی در دسترس معمار و طراح است از جمله:

 • بخش های نورد گرم (باز) مانند اشکال I، H و L
 • بخش های توخالی (بسته) ساختاری به شکل دایره، مربع و مستطیل
 • مقاطع ساخته شده از جوشکاری صفحات فولادی به یکدیگر
 • مقاطع فولادی ریخته گری برای استفاده های تکراری، مانند گره ها
 • اجزای فولاد ضد زنگ
 • قطعات فولادی سبک ساخته شده از فولاد نواری نازک
 • واحدهای مدولار ساخته شده از قطعات فولادی سبک.
 • اتصالات محل معمولاً با پیچ و مهره انجام می شود، در حالی که ممکن است جوشکاری برای اتصالات کارخانه ای ترجیح داده شود.

طیف گسترده‌ای از مقاطع فولادی استاندارد نورد گرم تولید می‌شود که طراحان می‌توانند پروفیل، اندازه و وزن مناسب برای یک کاربرد خاص را انتخاب کنند. اینها مقاطع تیر (UB)، مقاطع ستون فلنج عریض (UC)، کانال فلنج موازی (PFC)، مقاطع توخالی ساختاری (SHS) و مقاطع زاویه هستند.

قطعات فولادی سازه های فولادی
اشکال مقاطع فولادی نورد گرم باز
قطعات فولادی سازه های فولادی | اشکال مقاطع توخالی سازه ای (SHS)
اشکال مقاطع توخالی سازه ای (SHS)

مقاطع فولادی باز مدرن دارای فلنج‌های موازی هستند. اندازه سریال با افزایش عمق حدود ۵۰ میلی متر برای بخش‌های کم عمق و حدود ۷۵ میلی متر برای بخش های عمیق‌تر متفاوت است. ابعاد داخلی بین فلنج‌ها توسط آسیاب‌های نورد مورد استفاده تعیین می‌شود و بنابراین ابعاد خارجی ممکن است با وزن بخش متفاوت باشد. استانداردسازی مقاطع فولادی نورد گرم منجر به اتخاذ اتصالات استاندارد شده است که در صنعت آشنا شده است.

قطعات فولادی سازه های فولادی | اجزای یک بخش فولادی باز استاندارد
اجزای یک بخش فولادی باز استاندارد (هاش)

فولاد سازه ای از اجزای مختلفی تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا استحکام، پایداری و پشتیبانی از یک سازه را فراهم کنند.

تیرها

تیرهای فولادی سازه، اعضای اصلی پشتیبانی افقی در سازه فولادی هستند. آنها را می توان در اشکال مختلفی مانند تیرهای I، تیرهای H و تیرهای فلنجی پهن ساخت تا با نیازهای باربری مختلف مطابقت داشته باشند.

ستون ها

ستون ها اعضای اصلی پشتیبانی عمودی در سازه فولادی هستند. آنها را می توان در اشکال مختلف مانند مربع، مستطیل یا دایره ای ساخت تا با نیازهای باربری مختلف مطابقت داشته باشند.

تیر انداز

تیرآهن تیرهای بزرگی هستند که برای طی مسافت های طولانی مانند پل ها یا ساختمان های صنعتی بزرگ استفاده می شوند.

خرپاها

خرپاها سازه های مثلثی هستند که برای طی مسافت های طولانی مانند پل ها یا ساختمان های صنعتی بزرگ استفاده می شوند. آنها از اعضای کوچکتری تشکیل شده اند که به صورت مثلثی به هم متصل شده اند تا پشتیبانی کنند.

بشقاب های فولادی

صفحات برای اتصال اجزای مختلف یک سازه فولادی به یکدیگر استفاده می شود. آنها می توانند از صفحات پایه که برای اتصال ستون ها به پایه بتنی استفاده می شوند، یا صفحات انتهایی که برای اتصال تیرها به ستون ها استفاده می شوند، ساخته شوند.

مهاربندی

مهاربندی برای ایجاد پشتیبانی و پایداری اضافی برای سازه فولادی استفاده می شود. این می تواند از اعضای مورب، مانند مهاربندی X یا K، یا اعضای افقی مانند مهاربندی متقاطع تشکیل شود.

اتصالات

اتصالات برای اتصال اجزای مختلف یک سازه فولادی به یکدیگر استفاده می شود. آنها می توانند از پیچ و مهره، جوش یا انواع دیگر اتصال دهنده ها ساخته شوند.

زاویه (نبشی)

از زاویه ها برای ایجاد پشتیبانی و پایداری اضافی برای سازه فولادی استفاده می شود. از آنها می توان برای اتصال تیرها به ستون ها یا اتصال اجزای مختلف یک سیستم مهاربندی استفاده کرد.

میله های تخت (نوارهای فولادی)

میله های مسطح برای ایجاد پشتیبانی و پایداری بیشتر برای سازه های فولادی استفاده می شوند. آنها می توانند به عنوان یک عضو کششی، یک عضو فشاری یا به عنوان صفحه در یک اتصال استفاده شوند.

لوله های فولادی

از لوله ها برای ایجاد پشتیبانی و پایداری بیشتر برای سازه های فولادی استفاده می شود. می توان از آنها به عنوان ستون، تیر یا عضو خرپا استفاده کرد.

اتصال دهنده ها

برای اتصال اجزای مختلف سازه فولادی به یکدیگر از اتصال دهنده هایی مانند پیچ، مهره و پرچ استفاده می شود.

تجهیزات جانبی

لوازم جانبی مانند لنگه، گیره و براکت برای اتصال اجزای مختلف سازه فولادی به یکدیگر استفاده می شود.

گروه مجله صنعت فولاد

مقالات مرتبط

نوارهای فولادی

نوارهای فولادی

مزایای نوارهای فولادی مزایای استفاده از میلگردهای مسطح فولادی چیست؟ آنها از نظر طول و…

بیشتر بخوانید

منتشر شده

در

توسط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید